BeOS и HAIKU
News
BeOS
Screenshots
Info Links
Новини За BeOS Галерия
За сайта
Връзки

За BeOS
Тук е мястото където ще се постарая да споделя това, което знам за BeOS :)

Браузърите

 Добре де, ще каже уважаемия посетител, какво толкова мога да правя под BeOS/ZETA ? Вече видях, че е красива. И ? Нека започнем с браузърите. С какво разполагаме?

NetPositive- Оригиналния "native" браузър на BeOS. Когато BeOS 5.0 излезе през 2000г NetPositive можеше да бъде описан като нелош браузър. Достатъчно стабилен, бърз той вършеше отлична работа. Вярно нямаше Java, Flash, а и не само това, но пък беше браузъра на BeOS. Днес е безнадеждно остарял. Въпреки това е инсталиран на ZETA R1 и все още отваря перфектно Bebits! Някои фенове така и не признават нищо друго освен него :)))
Opera- В Be са напълно наясно, че NetPositive e частично решение на проблема "браузър за BeOS". В резултат на усилията за привличане на независими разработчици към платформата, Opera Software пускат на пазара версия на своя браузър за BeOS. Лек и бърз той поддържа JavaScript и въпреки, че има известни проблеми с локализацията представлява крачка напред. Между двете компании винаги е имало топли чувства (да не забравяме общия враг) В един момент е взето решение и са водени преговори Opera да е браузъра по подразбиране за BeOS. За съжаление идва "focus shift" и въпреки, че нова версия на Opera е в основата на BeIA след Opera 3.62 всичко приключва.
NetOptimist и Themis- Към момента има регистирани два опита за създаване на "native" браузър под BeOS. През 2002г NetOptimist e докаран до някаква що-годе работеща бета и всичко спира дотук. Към днешна дата без да е официално  обявено спокойно може да се счита за мъртъв проект. Themis e друга тема :))). Въпреки, че от време на време има изяви от типа на "Живи сме!", "Работим!" остава впечатлението, че там нещата са почти замрели. Без да е спрял този проект не е извадил нещо, което поне малко да прилича на работеща версия. Дано да бъда опроверган.
Такааа ....след като хубаво сгъстихме краските нека поразведрим обстановката!
Mozila/Firefox- Днес Firefox и Mozilla са единствените съвременни и работоспособни алтернативи за браузър на BeOS. Съществуват по две версии- едната за  BONE, а другата за net server. През годините проектът Mozilla за BeOS-BeZilla се борил за своето оцеляване. Огромната заслуга за това днес Firefox да продължава да се разработва под BeOS принадлежи на Сергей Долгов-"fyysik". В момент, когато проекта беше пред фактическа смърт той успя да го съживи и днес имаме удоволствието да се наслаждаваме на чудесен браузър. С всяка нова версия той става по-бърз и по-стабилен. Старата страница на BeZilla e тук, новата тук. Проекта има нужда от разработчици-всяка помощ е добре дошла! 

BeOS

Началото е поставено през 1991г. Първоначално е написана да работи на процесора Hobbit на AT&T. След като AT&T се отказват от производството на процесори се прехвърля да работи на PowerPC. Специално предвидена да работи с мултимедия, BeOS има многопроцесорна поддръжка. Другите ключови думи са многозадачност и многонишковост. Написана е почти изцяло на C++ . Впечатляват перфектното GUI и 64 битовата журнална файлова система BFS, която дори и днес се представя достойно. Когато Be Inc успява да се провали при избора на Apple за нова ОС (да си го признаем-поради алчност) шансът за оцеляване е само един-х86. Тук отново BeOS си показва рогата и Microsoft са принудени да въведат клаузи за неинсталиране на друга ОС на компютрите на ОЕМ търговците. Слуховете са, че сам Балмър е припкал до Япония в опит да спре големите японски производители да инсталират ОЕМ версии на BeOS.
Лишена от подкрепата на голям хардуерен производител Be решава за "смени фокуса" и разработва BeIA - BeOS за интернет устройства. Въпреки частичния успех, през 2001г. всичко свършва-Palm купуват цялата интелектуална собственост и инженерния екип от разработчици за $11 млн.

BONE

BeOS Network Environment-BONE се нарича мрежовия стек подготвян оригинално за BeOS 5.0. Базиран на FreeBSD стека той отразява спецификата на BeOS, разширява поддържания хардуер  и се е предполагало, че ще замени стария net server. В Интернет е достъпна последната му бета- "bone7a". Има определени предимства, но и недостатъци най-вече въртящи се около израза "бета" ...:)) Докато PE версията е базирана на net server, Dano и новата Zeta са базирани на BONE. На Bebits има голям брой програми компилирани под BONE. Може да се инсталира и на PE, но потребителите с Athlon трябва да внимават, защото ядрото трябва да се пачне отново. На кратко: щом ви се пробва-действайте, но имайте едно на ум, можете да си омажете системата. BONE си е вградено в ZETA-та така, че няма да се налага да сбозявате каквото и да е. За тези коита са на  PE дистро - лошо няма- net server си върши добре работата.....
Подробна инструкция, както и чудесно описание що е това BONE има тук.

Open Tracker

Open Tracker-каквато и да е PE (Personal Edition) базирана дистрибуция да изберете ви съветвам да смените тракера с тази версия. Масово дистрибуциите идват с инсталиран Locale Tracker. Той позволява създаването на локали на различни езици включително и български (благодарим MadMax).
Въпреки това препоръчвам Open Tracker защото е много по-стабилен. ZETA си идва с нейния SVG Tracker, който се справя добре. Сега остава да обясня яде ли се това нещо, пие ли се.... В общи линии Tracker-а е отговорен за това , което потребителя вижда и ползва на своя десктоп. Може де се опише като файл-мениджър, но е много повече.


Версиите:
Какво ни остана след като Palm придоби цялата интелектуална собственост плюс определен брой талантливи инженери от Be?

Be, Inc.

BeOS 5.0 PE-все още е достъпна и е чудесен вариант за процесори до Pentium III.
BeOS 5.1 Dano-изтекла в интернет бета на последната разработка на Be. Напълно работоспособна версия, но (по мое мнение) не е добър вариант за първоначално запознаване. Иска малко работа "на ръка".

Различни дистрибуции базирани отново на BeOS 5.0 PE, но с поддръжка на по-модерен хардуер, благодарение на безкористната помощ на независими разработчици.

BeOS Max Edition 3.0-чудесен вариант за първоначално запознаване със системата. Спрян от активна разработка.
BeOS Developer Edition 1.1-чудесен вариант правен от немци. Към момента драйверите и програмите са малко остарели, но все още върши добра работа.
BeOS Developer Edition 2.1-Французите и те да не останат по-назад осъвремениха немската версия с нови драйвери и програми. Отличен вариант препоръчвам го с чиста съвест. Необходимо е да се отдели малко време за преминаване на менютата на английски, но работи перфектно на нов хардуер. Моят фаворит.


YellowTab
 
Zeta R1-базирана на изтеклата в интернет версия BeOS 5.1 Dano с нови драйвери от Bebits и много софтуер от независими разработчици. Комерсиален проект на YellowTab. Нелоша система базирана на факта, че хубавите неща там не са правени от тези юнаци, а от инженерите на Be. Работи добре със съвременен хардуер и въпреки, че я ползвам оставя леко горчив привкус в устата....Какво би могло да бъде ако Be Inc. още бяха в играта.

Haiku

Haiku-проект с отворен код целящ създаване на бинарно съвместима с BeOS 5.03 операционна система. Все още неподходящ за ежедневна употреба , но показващ забележителен прогрес.

© Иван Донев 2009  
beos@mbox.contact.bg

BeOS на Български v 0.2